http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/dzone_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/blinklist_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/blogmarks_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/furl_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/magnolia_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/sphinn_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/mixx_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/jamespot_24.png http://prefabrik.yapi.gen.tr/wp-content/plugins/sociofluid/images/meneame_24.png

Sizlere prefabrik konut fiyatları hakkında hizmet ve prefabrik yapı hakkında genel bilgi vereçeğiz.

Prefabrik Evler

 

PREFABRİK YAPILAR SIK SORULAN SORULAR

S: Prefabrik yapıların garantisi var mı?

C: Evet var 2 yıl garanti kapsamındadır.

S: Yapılar sıcak ve soğuğa karşı dayanıklımı?

C: Evet dayanıklı hatta birçok yalıtımsız betonarme binanın varlığını düşünürsek ülkemiz yapı stokunun yalıtımla ilgili bir sıralaması olsa prefabrik yapılar çok üstlerde olur.

S: Prefabrik konutlar sadece yazlık amaçlı mıdır?

C: İKA konutları Türkiye’nin 1., 2. ve 3. iklim bölgelerinde, 4 mevsim kullanıma olanak sağlayacak bir yalıtım sistemi ile donatılmıştır. Yapıların kurulacağı yerin iklim özellikleri dikkate alınarak üretim yapılmaktadır.

S: Prefabrik yapılar için imar, ruhsat vs. izin alınması gerekiyor mu?

C: Ruhsat Binanın kurulacağı bölgeye dahil olan Belediyenin inisiyatifindedir. Ülkemizde bu yapılar la ilgili tekdüze bir uygulama olmadığı için bu konunun ilgili belediyelerle görüşülmesi mecburidir. Gerektiğinde ruhsat ve yasal izinleri müşterilerimiz kendileri almaktadır.

S: Binaların ömrü ne kadardır?

C: Binalarımızın ömrü betonarme yapı ile aynı olup ortalama 30 ile 50 yıl arasındadır. Binalarımızın dış cephelerine kaplama yapıldığı takdirde bina ömrünü daha da uzatmak mümkündür.

S: Prefabrik binalar zemine nasıl monte edilir?

C: Ön üretimli hafif İKA konutları önceden hazırlanmış beton zemin üzerine monte edilir. İKA konutların beton zemine montajı ankrajlarla veya çelik dübellerle yapılmaktadır.

S: Prefabrik bir bina ile betonarme bir bina aynı planda olsa dahi prefabrik binanın iç alanda daha çok kullanım imkânı sağlayacağını düşünebilir miyiz, neden?

C: Evet düşünülebilir çünkü dıştan dışa aynı ebattaki prefabrik bina ile betonarme bina arasında iç duvar kalınlığından dolayı prefabrik lehine bir fark olacaktır. Prefabrik binaların duvar kalınlığı 6 cm iken betonarme binaların genellikle 8 cm tuğla + sıva kalınlığı ile yaklaşık 9 cm. yi bulur bu da % 50’ye yakın daha kalın duvar demektir ve iç alanın daralmasına sebep olur.

S: Prefabrik yapıların duvarlarının ince olması binanın ısı ses yalıtımı, deprem dayanıklılığı, yük taşıması, duvara pano vs. asılması yönünden problem değimlidir. Hırsızlar için kolayca girilmesine neden olmaz mı?

C: Prefabrik yapılar 80 kg/m2 Kar yüküne,90 km/sa. Rüzgâr hızına dayanıklı 1. derece deprem bölgesi ve 3. iklim bölgesi şartlarına uygun olarak imal edilirler. Pano asılmasında bir mahsur yoktur ancak çivi kullanımı uygun değildir vida kullanılmalıdır. Prefabrik yapılar hırsızlara karşı betonarme yapılar kadar güvenli yapılardır denilebilir.

S: Prefabrik yapılar çok katlı yapılabilirimi?

C: Yapılabilir ancak 2 kattan fazla yapılması durumunda m2 birim maliyetleri çok yüksek olur.

S: İki katlı yapılarda ara katta sallanma oluyor mu?

C: Bu binaların statik hesapları ilgili standartlara ve yönetmeliklere göre yapılmaktadır bu yüzden ara katlarda müsaade edilebilir sehim miktarı vardır. Fakat müşterimiz bunu hiç istemezse konfor şartları artırılabilir ve sallanma minimum seviyeye indirilir.

S: Montaj şehir dışında yapılacaksa ilave ne istiyorsunuz?

C: Şehir içinde yapılması ile şehir dışında yapılması arasındaki tek fark Montaj ekibinin konaklama ve yemek ücretlerinin müşteri tarafından karşılanmasıdır.

S: Prefabrik bir yapı satın aldığımız zaman tarafımızca ne zaman ve neler yapılır?

C: Şöyle sıralamak mümkün:
Bizle sözleşme imzalamadan önce; gerekli yasal izinlerin sorgulanması.
Ürün imalat aşamasında iken; Hafriyat işleri, zemine uygulanacak beton (su basmanı) ve çevre düzenlemeleri.
Montaj öncesinde; nakliye organizasyonu, nakliye sigortası, montaj yeri İstanbul dışı ise montaj ekibinin yol yemek ve konaklama sorunlarının çözümü.
Montaj sonrasında; yer döşeme, banyo vitrifiye ve seramiği, mutfak dolabı işleri ile ısıtma soğutma tesisatı ve elektrik ve su bağlantısının binaya yapılması işleri tarafınıza ait işlerdir.

S: Bu işler sizin tarafınızdan neden yapılmıyor?

C: Öncelikle bu işler içinde bizim tarafımızdan halledilen birkaç kalem var siz sadece bunların bedelini ödüyorsunuz mesela; nakliye organizasyonu tarafımızdan yapılıp nakliye ücretinin müşteri tarafından ödenmesi sık karşılaşılan bir durum. Fakat bu işlemlerin tamamının bizim tarafımızdan yapılması durumunda ürünlerin fiyatlarını önceden herkese belirli bir standart ile deklare etmemiz mümkün olamayacaktır örneğin; 100 m2 lik bir yapının fiyatının sorulması durumunda soruya fiyatı net olarak ifade ederek cevap veriyoruz, eğer yukarıda sayılan tüm işlemler tarafımızdan yapılıyor olsa idi bize ulaşan müşteriye sorduğu plan ne olursa olsun yapının nerede kurulacağını bölgede konaklama için uygun yerlerin olup olmadığını bu yerlerin ücret politikasının ne olduğunu belediyelerin bina yapılırken ne tarz izinler istediğini ve bunun gibi birçok soruyu sormamız gerekecekti ayrıca çoğu zaman müşterilerimiz aldıkları yapıyı kuracakları yerde montaj ekibimizi bizim çok altımızda maliyetlerle misafir edebiliyorlar bunun da önemli etkisi var.

S: Prefabrik yapılara konut kredisi alınabilir mi?

C: Konut kredisi alınamaz fakat ihtiyaç kredisi alınabilir.

S: Kendi planımı uygulatmam olasımıdır?

C: Kendi planınızı uygulamamız mümkün bunun için elle dahi olsa tarafımıza çizim yollayınız çizimlerinizde duvar uzunlukları olarak 125 cm ve katlarını kullanmanız kolaylık sağlayacaktır.

S: Prefabrik yapılar sökülüp başka bir yere kurulabilir mi?

C: Evet kurulabilir.

S: Prefabrik yapıların ortalama imalat ve montaj süreleri nelerdir?

C: Yapıların ortalama imalat süreleri 2–5 gün arası montaj süreleri ise malzemenin sevkiyatından ve zemin betonunun tarafımıza tesliminden sonra 4–8 gün arasıdır.
Bu süreler fabrikamız üretim ve montaj yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

S: Prefabrik yapılar Türkiye’nin her yerine kurulabilir mi?

C: Türkiye’nin her yerine kurulum yapılmaktadır.